Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
67 postów 12 komentarzy

Między młotem a kowadłem

Piotr Piętak - Opis III Rzeczpospolitej - państwa rozdzieranego na kawałki przez polityczną oligarchie POPiS -u

Czy słoń jest żyrafą?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

jeżeli widząc słonia krzyczymy „o jaka piękna żyrafa” to wypowiadamy zdanie niezgodne z rzeczywistością, to kłamiemy czyli naruszamy klasyczną definicję prawdy.

J. Kaczyński stwierdził, że opozycja zorganizowała pucz aby odsunąć – przy pomocy instytucji UE – legalnie wybraną większość parlamentarna od władzy. Po nim premier B. Szydło powtórzyła twierdzenie swego partyjnego zwierzchnika, bez zająknięcia. Hipoteza stała się historycznym faktem. Tak samo tworzyli historię komuniści. Czy J. Kaczyński zdaje sobie z tego sprawę, że powiela schematy historiozoficzne bolszewików? A może robi to z premedytacją?

 Zwróćmy uwagę, że hipoteza puczu jest dokładnym odzwierciedleniem – jak by powiedział Lenin „odbiciem” – wyjaśnień kryzysów w czasach PRL, upowszechnianych przez odpowiednio przeszkolone komórki MSWiA. Bruksela pełni rolę Moskwy. Puczyści to moczarowcy albo ślązacy itd. itp. Pucz ma dość precyzyjną definicję, warto żeby elektorat PiS –u, który od dwóch tygodni wypisuje – na jego temat - setki tysięcy wpisów w Internecie, z nią się zapoznał. Nie jest ona specjalnie trudna ani skomplikowana. Jeżeli każdy kryzys polityczny w systemie demokratycznym będziemy nazywali puczem, to wtedy rozmijamy się totalnie z klasyczną definicją prawdy.

 Operujemy natomiast postmodernistyczna definicją prawdy. Co to jest klasyczna definicja prawdy nie muszę tłumaczyć, natomiast mogę podać przykłady, które ja wyjaśnią; jeżeli widząc słonia krzyczymy „o jaka piękna żyrafa” to wypowiadamy zdanie niezgodne z rzeczywistością, to kłamiemy czyli naruszamy klasyczną definicję prawdy. Jeżeli kryzys polityczny – nawet dramatyczny – nazywamy puczem to także rozmijamy się…kończyć zdania nie będę. Pierwsze rozróżnienie jakiego trzeba dokonać omawiając zjawisko gwałtownego obalenia legalnej władzy , to rozróżnienie „zamachu stanu” i „puczu”.

 Czym te oba zjawiska polityczne się różnią? Jedna różnica między „puczem i „zamachem stanu” rzuca się w oczy już przy wstępnej analizie obu pojęć; pucz ma charakter zbrojny, pucz to obalenie władzy przy pomocy oddziałów wojskowych lub paramilitarnych. Do udanych puczy należała tzw. „rewolucja październikowa”, ale także „marsz czarnych koszul” na Rzym czyli pucz faszystowski Mussoliniego. Otóż jeżeli nawet zgodzimy się, że opozycja w Polsce chciała dokonać obalenia rządu B. Szydło to w żadnym wypadku nie chciała dokonać tego przy pomocy „puczu”, co najwyżej chciała dokonać „zamachu stanu”, a to naprawdę nie to samo. J. Kaczyński popełnił błąd...

ciąg dalszy wpisu....

 http://pp.mediologia.pl/2017/01/22/pucz-czy-zamach-stanu/

Piotr Piętak

 

KOMENTARZE

 • Skoro istniej polski Żyd,
  to równie dobrze może istnieć słońska żyrafa.
 • Piotr Piętak popełnił błąd!
  " Czym te oba zjawiska polityczne się różnią? Jedna różnica między „puczem i „zamachem stanu” rzuca się w oczy już przy wstępnej analizie obu pojęć; pucz ma charakter zbrojny, pucz to obalenie władzy przy pomocy oddziałów wojskowych lub paramilitarnych. Do udanych puczy należała tzw. „rewolucja październikowa” /Piotr Piętak/

  Definicje ze "Słwnika języka polskiego" PWN:


  zamach stanu «próba przejęcia władzy w państwie siłą»

  pucz «zamach stanu dokonany przez grupę wojskowych»

  rewolucja «zbrojne wystąpienie dużej części społeczeństwa przeciw istniejącej władzy, mające na celu zmianę ustroju w państwie»  Wikipedia - na podstawie Słownika polityki, pod redakcją Marka Bańkowicza, Wiedza Powszechna, Warszawa 1996 - tak określa różnicę pomiędzy rewolucją a zamachem stanu:

  Zamach stanu "różni się od rewolucji tym, że:
  -przeprowadzają go osoby, które już w pewien sposób należały do istniejącej elity władzy, podczas gdy rewolucja jest organizowana przez ludzi spoza układu władzy;
  -nie zmierza do urzeczywistnienia nowego ustroju politycznego, ma na celu jedynie usunięcie ludzi sprawujących rządy."

  Pucz jest specyficznym rodzajem zamachu stanu. A zamach stanu nie jest rewolucją. Zatem Rewolucja Październikowa nie była "udanym puczem".
 • @Rzeczpospolita 17:20:34
  Oj nie słuchałeś Kosiur Wejsa, przecież on wyraźnie mówił na UW polskiej studentce, że nie ma czegoś/kogoś takiego jak polski żyd, jest tylko żyd bez przymiotnika polski.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031